×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

پاسخ سازمان دامپزشکی به تلفات گسترده زنبورهای کشور

روز گذشته اتحادیه سراسری زنبور داران از تلفات ۴۰ درصدی جمعیت زنبورعسل کشور به دلیل ناشناخته خبر داد. اما سازمان دامپزشکی مدعی است؛ نه تنها عامل را شناسایی کرده بلکه توصیه‌های لازم را برای جلوگیری از ادامه تلفات به زنبورداران کرده است.

روز گذشته میرمحسن موسویان، مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران، از تلفات ۴۰ درصدی زنبورهای عسل در زمستان گذرانی سال گذشته خبر داد و از مسئولان درخواست کمک فوری برای نجات زنبورهای عسل باقی مانده با تامین نهاده‌های تولید به میزان کافی و با قیمت مناسب کرد.
با توجه به اهمیت زنبورهای عسل در گرده افشانی و تولید محصولات کشاورزی انتظار می رود سازمان دامپزشکی نسبت به شناسایی عامل تلفات اقدام و برای جلوگیری از ادامه آن برنامه‌ریزی کند.
در همین راستا کامیار احمدی، رئیس گروه بهداشت و بیماری‌های زنبورعسل سازمان دامپزشکی کشور، به ایلنا گفت: سازمان دامپزشکی نه تنها عامل تلفات زنبورها را شناسایی کرده بلکه توصیه‌های لازم را برای جلوگیری از ادامه تلفات به زنبورستان‌ها داشته است.
وی ادامه داد: از اولین گزارش تلفاتی که توسط زنبورداران به ما شده پایش و نمونه برداری انجام و عامل بیماری شناسی و اعلام شد.
به گفته وی؛ بیماری گوارشی نوزما دلیل مرگ زنبورهای عسل کشور است.
احمدی خاطر نشان کرد: بیماری نوزما یک بیماری واگیردار در زنبور عسل است که سبب تضعیف کلنی‎ها و در نهایت مرگ آن‌ها می شود.
رئیس گروه بهداشت و بیماری‌های زنبورعسل توضیح داد: در این بیماری تک یاخته‎ای به سلول‌های جدار روده میانی زنبور حمله کرده، آنها را تخریب می کند، بنابراین وظایف فیزیولوژیکی و گوارشی زنبور از حالت طبیعی خارج شده و موجب مرگ آن می شود.
احمدی همچنین استرس را دلیل دیگر مرگ بالای زنبورهای عسل کشور عنوان کرد.
وی با تاکید بر اینکه البته ما آمار تلفات اعللام شده را رد می‌کنیم، اظهار کرد: میزان تلفات از نظر ما کمتر از آمار اعلامی اتحادیه است، اما برای آنکه بدانیم چه میزان زنبور عسل از دست رفته است باید اتحادیه همکاری لازم را با سازمان داشته باشد.
احمدی تصریح کرد: شیوع و شدت نوزما بیشتر در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت بیشتر است و لازم است اتحادیه و زنبوردارن علاوه بر اعلام آمار دقیق تلفات، برای کنترل بیماری به توصیه‌های سازمان دامپزشکی توجه بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به وقوع خشکسالی و بارندگی‌های بی‌موقع،‌ افزود: این اتفاقات استرس را برای کندوهای زنبورعسل شدت می‌بخشد و ضروری است زنبورداران برای کاهش استرس ناشی از این عوامل اقدامات مناسب را انجام دهند.
آخرین آمار سرشماری جمعیت کندوهای زنبور عسل مربوط به سال ۹۸ است. بر اساس این آمار جمعیت کندوهای زنبور عسل ۱۰ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۴۶۹ عدد بود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false