×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ تعیین شد

در پایان دویست و نود و هفتمین نشست شورای عالی کار و سومین نشست تعیین حقوق و دستمزد ۱۴۰۰، اعضای شورا به تفاهم رسیده و حداقل حقوق و دستمزد کارگران برای سال آینده را به تصویب رساندند و همچنین میزان افزایش سایر سطوح دستمزدی را نیز تعیین کردند.

نشست تعیین حداقل دستمزد ۱۴۰۰ با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دقایقی قبل آغاز به کار کرد.
دویست و نود و هفتمین نشست شورای عالی کار و سومین نشست تعیین حقوق و دستمزد ۱۴۰۰ با حضور شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان کارگری و کارفرمایی آغاز به کار کرد.
نشست امروز در حالی آغاز شد که پیش از آن، ناصر چمنی، یکی از اعضای کارگری این شورا گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان کارگری، قدرت خرید جامعه کارگری از فروردین تا بهمن ماه سال جاری نسبت به سال گذشته، یک میلیون و ۹۹۵ هزار تومان کاهش یافته است؛ بنابراین، ما به دنبال پر کردن این خلأ و حفظ قدرت خرید هستیم.
سال گذشته در اتفاقی بی سابقه، نشست تعیین دستمزد که در آخرین روز اسفندماه ۹۸ برگزار شده بود، به نتیجه نرسید و با توجه به شرایط کرونایی، تعیین دستمزد به نخستین روز کاری سال ۹۹ موکول شد؛ اتفاقی که موجب شد، نشست شروع شده در بیستمین روز فروردین ۹۹، دقایقی بعد از نیمه شب به نتیجه برسد و حقوق و دستمزد سال جاری تعیین و اعلام شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت در جلسه قبلی، پیشنهاد افزایش پایه مزد به رقمی بالاتر از ۲۵ درصد را ارائه کرد که مورد موافقت نمایندگان کارگری قرار نگرفت، گفت: امیدواریم امروز بتوانیم به یک نتیجه برسیم و در صورت عدم دستیابی به توافق، جلسه بعدی باید فردا برگزار شود، چون تجربه سال گذشته نشان داد، تأخیر در برگزاری جلسات و موکول کردن به آخر سال جامعه را ملتهب می‌کند.
چمنی افزود: پایه حقوق مهم‌ترین هدف ماست و ما امسال به جای درصد افزایش حقوق، روی ریال افزایش حقوق صحبت می‌کنیم، چون وقتی از درصد حرف زده می‌شود، کسانی که به وضعیت دستمزد آگاهی ندارند، فکر می‌کنند قرار است چند میلیون به دستمزد اضافه شود، در حالی که به عنوان مثال افزایش ۵۰ درصدی حداقل دستمزد، منجر به افزایش تنها ۹۰۰ هزار تومانی حقوق می‌شود؛ بنابراین، نمایندگان کارگری امسال بر اساس ریال مذاکره می‌کنند.

حداقل دستمزد کارگران ۳۹ درصد افزایش یافت

شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ را با ۳۹ درصد افزایش نسبت به سال ۹۹، به غیر از سایر مزایای مستمر ۲۶،۵۵۴،۹۳۵ ریال (معادل دو میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۳ تومان) تعیین کرد.
بر اساس تصمیم این شورا، برای سایر سطوح مزدی نیز این افزایش به میزان ۲۶ درصد به اضافه ماهانه ۲,۴۸۳,۵۵۵ ریال(معادل ۲۴۸ هزار و ۳۵۵ تومان) تعیین شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false