×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۵ تیر - ۱۳۹۹  
true
false

توضیح درباره خبر افت آی‌کیوی ایرانی‌ها

 اظهارات نماینده قزوین در مجلس درباره ضریب هوشی ایرانیان این سوال را ایجاد کرده است که آیا ضریب هوشی ایرانیان رو به نزول است؟!

فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین در مجلس روز ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفته است: «قبلاً ضریب هوشی ایرانی‌ها ۱۰۴ بود و ایران بین چهار یا پنج کشور برجسته IQ در جهان بود، الان رتبه ۶۸ ام IQ در جهان را داریم؛ فکر می‌کنم در حال حاضر متوسط IQ ایرانی‌ها حدود ۸۴ است» او توضیح داده که این باعث شده «ذخیره ژنتیکی ایرانی‌ها» رو به کاهش بگذارد و دلیل این اتفاق «ازدواج نکردن یا دیر ازدواج کردن نخبگان، تک‌فرزندی و دو فرزندی آنها» است.

توضیح درباره خبر افت آی‌کیوی ایرانی‌ها

محمدبیگی چند ساعتی پس از انتشار این خبر و بازتاب آن در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، در توییتر نوشت خبرگزاری تسنیم به اشتباه «رتبه جهانی ایران به جای ضریب هوشی درج کرده و موجب سوءاستفاده برخی رسانه‌ها شده است.»

احتمالا منظور خانم محمدبیگی جابجایی دو عدد «۶۸» و «۸۴» است که به نظر می‌رسد در متن گفت‌وگو با تسنیم اصلاح شده است.

متن خبر اصلاح شده را بخوانید:

آیا در گذشته ضریب هوشی ایرانیان ۱۰۴ بوده است؟

خیر. ما هر چه گشتیم چنین چیزی پیدا نکردیم.

آیا ایرانیان هیچگاه جزو «چهار، پنج کشور برجسته آی‌کیو» در جهان بوده‌اند؟

خیر. ما هر چه گشتیم چنین چیزی پیدا نکردیم.

آیا جایی گفته شده ضریب هوشی ایرانیان ۸۴ است؟

بله، اما این عدد یک برآورد قدیمی و نه‌چندان مطمئن است که به سختی می‌توان روی آن به عنوان یک فکت قطعی حساب کرد.

فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین مدعی شده: «قبلاً ضریب هوشی ایرانی‌ها ۱۰۴ بود و ایران بین چهار یا پنج کشور برجسته آی‌کیو در جهان بود، الان رتبه ۶۸ ام آی‌کیو در جهان را داریم؛ فکر می‌کنم در حال حاضر متوسط آی‌کیو ایرانی‌ها حدود ۸۴ است».

تنها سنجش انجام شده برآوردی است که ۶۲ سال پیش در سال ۱۳۳۶ برای گروهی از نوجوانان ایرانی انجام شده که نتایج آن چندان مطمئن نیست. در کتاب «ضریب هوشی و ثروت ملت‌ها» بر اساس این برآورد، ضریب هوشی ایرانیان ۸۴ تعیین شده و ایران در میان ۱۱۰ کشور در رتبه ۸۴ قرار داده شده است.

نتیجه آن که ایران جزو ۴ کشور برجسته ضریب هوشی در جهان قرار داشت؛ دلیل آن این است که نخبگان و تحصیلکردگان ما عمدتاً ازدواج نکرده‌اند یا دیر ازدواج کردند یا نهایتاً تک فرزند و دو فرزندی هستند لذا ذخیره ژنتیکی ایرانی‌ها در حال کاهش است! از بُعد علمی، سلامت محوری و اقتصادی این وضعیت زیبنده ایران نیست و در کل به صلاح هیچ کشوری نیست.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false